Vyklizení bytu po zemřelém

  
Vyklizení bytu po zemřelém

Smrt blízkého člověka může být nečekaná, ale vždy je tragická. Celý následný proces pohřbu a rozloučení s blízkým člověkem bývá pro pozůstalé velmi náročný.
I když smutek přetrvává, je třeba pamatovat na závazky, které po odchodu zesnulého nezanikají. Jednou z nich může být povinnost vyklizení bytu po zemřelém.

Kdo má povinnost nemovitost vyklidit?

Kdy začít s vyklízením po zemřelém? Záleží na vztahu zesnulého k nemovitosti. Pokud měl váš blízký byt či dům v osobním vlastnictví, není nutné spěchat, protože si proces vyklízení řídíte sami. V případě, že byl zesnulý v bytě nájemcem, spadá povinnost vyklizení bytu na dědice pozůstalosti.

Kdy je možné vyklízet?

Začít s vyklízením bytu po zemřelém, který žil v nájmu, je možné po skončení dědického řízení. Výjimku tvoří z pochopitelných důvodů např. vyklizení lednice, které je s ohledem na rychle se kazící potraviny vhodné ihned. Povinnost vyklidit nájemní nemovitost má dědic pozůstalosti. Avšak pokud tak dědic neučiní do 6 měsíců od smrti nájemce, má pronajímatel, kterému zemřel podnájemník, možnost vznést u soudu žalobu o vyklizení bytu. Doporučujeme proto v co nejkratší lhůtě kontaktovat pronajímatele a na vyklizení se domluvit.

Mohou se vyskytnout případy, kdy dědic není znám, nebo jej není možné zastihnout. V takové situaci po 6 měsících nájem zaniká. Dochází pak k vyklizení bytu pronajímatelem. Ten tak získá možnost vyklizenou pozůstalost rozprodat.

Jak postupovat?

Nejprve je dobré pozůstalost v bytě či domě osobně projít a protřídit. Nezapomeňte také na prostory půdy nebo sklepa, pokud je váš blízký využíval. Samotné vyklízení může být velmi emocionálně silné. Berete do rukou předměty, které vás se zemřelým spojovaly. Abyste se necítili pod tlakem, je dobré si vyklízení časově rozplánovat. Dalším krokem je požádat o pomoc. Můžete oslovit rodinu či přátele. Profesionální oporu poskytne poradce pro pozůstalé, který vás i touto náročnou fází bezpečně provede. Odborníky můžete oslovit i v případě, že na vyklizení fyzicky sami nestačíte. Stačí kontaktovat některou ze společností, které se vyklízení bytů profesionálně věnují.

Jak naložit s pozůstalostí?

Je dobré věci po zesnulém rozdělit na několik skupin, které můžete pro lepší přehlednost shromažďovat na jedno místo. Při vyklízení po zemřelém je třeba přemýšlet, jak naložíte s cennostmi, s předměty, které pro vás mají symbolickou nebo emocionální hodnotu a pak s věcmi které nebudete potřebovat. Rodina nebo přátelé, kteří vám s vyklízením nemovitosti pomáhali, mohou ocenit poděkování ve formě nějaké drobnosti, kterou si odnesou na památku. O věci, které vám nebudou k užitku, může projevit zájem charita, antikvariát nebo starožitnictví. Nabídnout můžete také odkoupení celé pozůstalosti, a to buď společnostem, které se odkoupení pozůstalosti věnují, nebo komukoliv na stránkách on-line bazarů.

 

Další informace k tématu můžete najít například zde:

Bydlení po smrti jednoho z manželů (na webu epravo.cz)

D-test – Jak je to s nájmem bytu, když nájemce zemře (na webu dtest.cz)

 

Pokud hledáte pomoc nebo informace týkající se pohřbů, můžete kontaktovat pohřební ústav PEGAS CZ na naší nonstop lince +420 800 176 423.

- Mohlo by Vás zajímat -
Jak získat hrobové místo: koupě, pronájem, odprodej

Jak získat hrobové místo: koupě, pronájem, odprodej

Pokud přemýšlíte nad pořízením hrobového místa, je dobré sez...
Více
Slovník pojmů: pohřby a pohřebnictví

Slovník pojmů: pohřby a pohřebnictví

Možná jste nedávno narazili na termín, jehož význam vám není...
Více
Vše o dědictví, dědickém řízení a závěti

Vše o dědictví, dědickém řízení a závěti

Chvíle, kdy z našeho života odejde někdo z blízkých, mohou b...
Více
v

Partnerské organizace

Jsme hrdým členem profesních spolků a významným partnerem těchto organizací.