Pohřební (smuteční) hostina

  
Pohřební (smuteční) hostina

Co je smuteční hostina a jaký je správný název

Smuteční nebo pohřební hostina, tryzna, kar a někdy dokonce trachta nebo trachtace. Co to je? Všechny tyto názvy mají stejný význam – označují rozloučení se zesnulým, které probíhá po smutečním obřadu za doprovodu pití a jídla. Je projevem zdvořilosti, poděkováním za účast na pohřbu a zároveň příležitostí, jak s hosty zavzpomínat na zemřelého a společně se s ním rozloučit. Hostina může mít různé podoby, v tomto článku se proto seznámíte s druhy smutečních hostin, poradíme vám, na co nezapomenout a co káže etiketa.

Organizace a pozvánka na smuteční hostinu

Pohřební hostinu domlouvají pozůstalí. Může ji organizovat stejný člověk, který připravoval pohřeb, ale může jít i o jiného člena rodiny. Je dobré si dopředu rozdělit zodpovědnost a domluvit se na podobě hostiny. V případě, že nějakou hostinu organizujete, je vhodné spolu k parte přiložit také pozvánku na hostinu s místem a časem konání, aby pozvaní věděli, kam přijít. Druhou variantou je, že po smutečním obřadu někdo z blízkých vystoupí před zúčastněné a hromadně pozve hosty z pohřbu na společné posezení. Pokud jste žádnou formu pozvánky neobdrželi, není vhodné na hostinu chodit.

Jak může vypadat pohřební hostina?

Podoba smuteční hostiny závisí na tom, kolik financí chcete na hostinu použít a také na vašich časových možnostech.

  • Krátké setkání/přípitek

Nejlevnější variantou je uspořádání krátkého a komorního uctění památky, kde se servíruje jen pár nápojů (například víno) a drobné občerstvení (např. tyčinky, oříšky, slané pečivo). Cílem takového setkání je pobýt s hosty asi půlhodinu nebo hodinu, popovídat si a poté se rozejít do svých domovů. Nejlepší je uspořádat toto setkání v těsné blízkosti místa pohřbu nebo obřadní síně, aby bylo možné dojít tam pěšky.

  • Pohřební oběd nebo večeře v restauraci

Tato varianta je dražší, ale také nejčastější možností. V tomto případě se pozve vybraný okruh lidí (většinou nejbližší rodina a přátelé) na společný oběd do restaurace. Podle počtu lidí je třeba dopředu zarezervovat stůl nebo salonek. Opět je třeba vzít v potaz vzdálenost, aby restaurace byla v těsném dosahu místa obřadu, případně je dobré domluvit se s ostatními na společném přejezdu.

Přípitek a poděkování: Společný oběd je dobré zahájit krátkým přípitkem. Někdy se tomuto proslovu také říká smuteční řeč na hostině. V podstatě se jedná o pár vět, kterými blízký pozůstalý, organizátor pohřbu nebo hostiny poděkuje přítomným za účast. Pokud chce, může krátce zavzpomínat za zesnulého.

Menu: Pokud je vás jen pár a společně obědváte u jednoho stolu, můžete využít běžné nabídky v menu. Pokud je vás více, je vhodné dopředu vybrat jedno jídlo, které se bude servírovat všem, případně zvolit dva pokrmy, z nichž si bude moct každý host vybrat. Můžete zvolit oblíbené jídlo pozůstalého, něco co jej vystihuje, nebo zvolit nějaké univerzální jídlo, u které budete předpokládat, že uspokojí všechny přítomné. Také záleží na vás a vašem rozpočtu, zda budete servírovat jen hlavní chod, nebo i polévku a dezert.

Délka pohřební hostiny: Jakmile oběd skončí, mohou nastat různé situace. Někdy je vhodné začít se pomalu zvedat k odchodu a po rozloučení s nejbližší rodinou místo opustit. Někdy se naopak objedná káva nebo víno a po obědě spolu všichni ještě posedí. Běžné je, že oběd trvá maximálně pár hodin.

  • Pohřební hostina doma

V některých rodinách je běžné uspořádat pohřební hostinu doma. K tomuto potřebujete mít dostatečně velký prostor, kde hostinu uspořádáte. Případně můžete zvolit variantu malého rozloučení s několika nejbližšími. Vše záleží na vašich možnostech. V tomto případě nejčastěji hostitel (nebo společně nejbližší příbuzní) zajistí různé druhy drobného občerstvení nebo společný oběd. Může jít o podomácku uvařený oběd, objednané jídlo od cateringu nebo z restaurace. Můžete ale i v pozvánce požádat pozvané, aby přinesli něco menšího k pohoštění. Je běžné, že po společném jídle následuje posezení, které se může protáhnout na několik hodin či celý večer.

Pohřební hostina jinak

V poslední době je oblíbenou variantou uspořádat smuteční hostinu na nějakém netradičním místě, které bylo zemřelému blízké. Může jít o oblíbeného bistro nebo hospodu, zahrádku, park, divadlo nebo jiné místo, kde se vám bude na zemřelého dobře vzpomínat. Vždy se na tom domluvte se všemi blízkými a dejte myšlenku dopředu vědět účastníkům, aby poté nebyli příliš překvapení nečekaným formátem pohřební hostiny.

Etiketa a pravidla

Smyslem pohřební hostiny je uctění památky zesnulého. Hosté by se neměli chovat příliš hlučně nebo vesele a řídit se především tím, co chtějí nejbližší pozůstalí. Atmosféra je na hostině uvolněnější než během smutečního obřadu, ale vždy by zúčastnění měli být milí a ohleduplní. Snažte se také respektovat přání a náladu pozůstalých a ve vhodnou chvíli odejděte domů.

Veškeré informace Vám rádi podáme na nonstop lince našeho pohřebního ústavu +420 800 176 423.

- Mohlo by Vás zajímat -
Úmrtí v zahraničí – co mám dělat?

Úmrtí v zahraničí – co mám dělat?

Kolem repatriace zesnulých je spousta otazníků. Co je repatr...
Více
Jak vybrat pohřební službu?

Jak vybrat pohřební službu?

Smrt blízké osoby provázejí silné emoce. Je to pochopitelné,...
Více
Šperky na popel a pamětní diamanty

Šperky na popel a pamětní diamanty

Moderní doba neumožňuje mnohým pozůstalým navštěvovat hrob č...
Více
v

Partnerské organizace

Jsme hrdým členem profesních spolků a významným partnerem těchto organizací.