Šperky na popel a pamětní diamanty

  
Šperky na popel a pamětní diamanty

Moderní doba neumožňuje mnohým pozůstalým navštěvovat hrob či pietní místa tak často, jak by si jejich drazí zesnulí zasloužili. Velmi osobní formou smuteční vzpomínky se proto staly pietní šperky na popel. Tento památeční šperk můžete nosit stále při sobě jako milou a intimní vzpomínku na svého blízkého.

Nový trend?

Přestože pietní šperky na popel působí jako novodobý trend, jejich historie sahá hluboko, prakticky až k počátkům křesťanství. Ostatky svatých se totiž uchovávaly velmi podobně. Popel, vlasy či zuby svatých byly vsazovány například do předmětů určeným k náboženským rituálům, relikviářů nebo dokonce přímo do panovnických klenotů. Některé relikvie jsou dodnes důležitou součástí náboženských obřadů. Dnes už nejsou šperky na smuteční popel výsadou králů nebo církve, ale jsou dostupné všem, kdo si rádi uchovají nadčasovou vzpomínku.

Co je šperk na popel?

Šperk na popel obvykle představuje přívěsek, který si můžete zavěsit na řetízek nebo náramek. Přívěsek v sobě ukrývá dutinku, do níž se vsype malé množství popela zesnulého a tato dutinka je pak neprodyšně uzavřena těsnicím šroubkem se závitem. Vnitřní prostor takového pietního přívěsku umožňuje uchovat kromě popela zemřelého například pramínek vlasů, kousíček smuteční stuhy nebo drobné části sušených květů z pohřbu. Nejčastější materiál pro zhotovení šperku na popel zemřelého je nerezová chirurgická ocel. To je materiál vysoké kvality, který lidské tělo velmi dobře snáší. Vyrábějí se z něj například piercingové šperky nebo dokonce kloubní náhrady. Vyloučeny jsou tak jakékoliv skvrny nebo alergické reakce, protože jde o materiál, který je hypoalergenní.

Diamant z popela

Naprostou novinkou je výroba památečního diamantu. Jde o velmi unikátní formu vzpomínky, která může být svým způsobem dědictvím pro další generace. Výroba surového diamantu simuluje přírodní podmínky – vzniká z uhlíku a pod velmi vysokým tlakem. Materiálem pro památeční diamant je výhradně uhlík v podobě vlasů nebo popela zemřelého. Diamant, který vzniká z vlasů, je skvělou volbou pro situace, kdy není možné z náboženských nebo kulturních důvodů přistoupit ke kremaci.

 

Pokud hledáte pomoc nebo informace týkající se pohřbů, můžete kontaktovat pohřební ústav PEGAS na naší nonstop lince +420 800 176 423.

- Mohlo by Vás zajímat -
Úmrtí v zahraničí – co mám dělat?

Úmrtí v zahraničí – co mám dělat?

Kolem repatriace zesnulých je spousta otazníků. Co je repatr...
Více
Jak vybrat pohřební službu?

Jak vybrat pohřební službu?

Smrt blízké osoby provázejí silné emoce. Je to pochopitelné,...
Více
Co potřebujete při objednání pohřbu

Co potřebujete při objednání pohřbu

1. Při objednání pohřbu budete potřebovat tyto náležitosti: ...
Více
v

Partnerské organizace

Jsme hrdým členem profesních spolků a významným partnerem těchto organizací.