Oblečení do rakve pro zesnulého, pohřební rubáš

  
Oblečení do rakve pro zesnulého, pohřební rubáš

Úprava zesnulého je součástí přípravy k jeho poslednímu rozloučení. Vždy probíhá podle přání objednavatele pohřbu tak, aby byl zesnulý připraven pro následné vystavení v rakvi nebo pohřbení. Naši pracovníci jsou jako jedni z mála v ČR certifikováni k provádění „vyššího hygienického zaopatření zesnulých“. Tato služba spočívá ve speciálních kosmetických a fyziologických úpravách, tedy úpravách těla a obličeje zesnulého tak, aby vypadal, jako kdyby jen hluboce spal, a vaše poslední shledání bylo co možná nejméně bolestivé.

Součástí tohoto procesu je také odění zesnulého do vybraného oblečení. Povinnost oblečení zesnulého do oděvu je dokonce vyžadováno zákonnou normou. V tomto článku vás proto seznámíme s několika doporučeními, jak oblečení vybrat, připravit a předat.

Příprava zesnulých na pohřeb

Zesnulého před pohřbem připravuje certifikovaný pracovník pohřební služby, který zajistí, že vše proběhne v souladu se zákonnými normami i s úctou k zemřelému. Zajistí také, že bude zemřelý oblečen do zvoleného šatu. Šaty, které jste vybrali pro zesnulého, předejte, prosím, přímo v objednávkové kanceláři naší pohřební služby. Oblečení byste měli předávat do pohřební služby čisté a vyžehlené, připravené k odění. V žádném případě již není nutná návštěva patologie nebo nemocnice. Pokud nebudete mít šaty k dispozici, oblečeme zemřelého do pohřebního oděvu, tzv. pohřebního rubáše, který nabízíme v několika provedeních v černé a bílé barvě.

Jak vybrat oblečení pro zesnulého

Pravidla etikety obecně velí, aby oblečení v rakvi bylo střídmé, slušné a čisté. Žádná pevná pravidla ale neexistují. V minulosti se nejčastěji používaly tmavé šaty a obleky, které si starší lidé často dopředu pečlivě připravovali.

V současnosti se ale pozůstalí řídí častěji tím, jaké oblečení považoval zesnulý za své oblíbené. Zesnulý tak může být oděn jak v elegantním slavnostním oděvu, tak v ležérnějším oblečení, jako jsou džíny, trička nebo sportovní dresy. Lidé, kteří pracovali ve státních službách, často mívají oděný stejnokroj. Z hlediska ekologie je vhodné, aby se jednalo o oblečení z přírodních materiálů. Nezapomeňte, že je třeba dodat kompletní oblečení včetně spodního prádla a ponožek.

Ukázkový seznam oblečení pro zemřelého:

Pro pány: spodní prádlo, ponožky, košile, kravata, společenský oblek

Pro dámy: spodní prádlo, punčochové kalhoty, šaty nebo dámský kostýmek s halenkou

Pokud chcete, můžete k oblečení přidat také nějaký osobní předmět, který by podle vás měl zesnulý rád u sebe. Nejčastěji se jedná o růženec nebo rodinnou fotografii.

Boty do rakve

Běžně se doporučuje nedávat zesnulému do rakve boty. To je z ekologických důvodů – obuv je většinou vyrobena z materiálů, které by při zpopelnění vypouštěly do ovzduší nechtěné zplodiny. V případě pohřbu do hrobu by se naopak rozkládaly dlouhou dobu, proto ani v tomto případě není vhodné je zesnulému nasazovat, ale pořád záleží na přání zesnulého nebo na vašem rozhodnutí.

 

Veškeré informace Vám rádi podáme na nonstop lince našeho pohřebního ústavu +420 800 176 423.

- Mohlo by Vás zajímat -
Jak vybrat pohřební službu?

Jak vybrat pohřební službu?

Smrt blízké osoby provázejí silné emoce. Je to pochopitelné,...
Více
Šperky na popel a pamětní diamanty

Šperky na popel a pamětní diamanty

Moderní doba neumožňuje mnohým pozůstalým navštěvovat hrob č...
Více
Co potřebujete při objednání pohřbu

Co potřebujete při objednání pohřbu

1. Při objednání pohřbu budete potřebovat tyto náležitosti: ...
Více

Partnerské organizace

Jsme hrdým členem profesních spolků a významným partnerem těchto organizací.