Oblečení do rakve pro zesnulého, pohřební rubáš

  
Oblečení do rakve pro zesnulého, pohřební rubáš

Úprava zesnulého je součástí přípravy k jeho poslednímu rozloučení. Vždy probíhá podle přání objednavatele pohřbu tak, aby byl zesnulý připraven pro následné vystavení v rakvi nebo pohřbení. Naši pracovníci jsou jako jedni z mála v ČR certifikováni k provádění „vyššího hygienického zaopatření zesnulých“. Tato služba spočívá ve speciálních kosmetických a fyziologických úpravách, tedy úpravách těla a obličeje zesnulého tak, aby vypadal, jako kdyby jen hluboce spal, a vaše poslední shledání bylo co možná nejméně bolestivé.

Součástí tohoto procesu je také odění zesnulého do vybraného oblečení. Povinnost oblečení zesnulého do oděvu je dokonce vyžadováno zákonnou normou. V tomto článku vás proto seznámíme s několika doporučeními, jak oblečení vybrat, připravit a předat.

Příprava zesnulých na pohřeb

Zesnulého před pohřbem připravuje certifikovaný pracovník pohřební služby, který zajistí, že vše proběhne v souladu se zákonnými normami i s úctou k zemřelému. Zajistí také, že bude zemřelý oblečen do zvoleného šatu. Šaty, které jste vybrali pro zesnulého, předejte, prosím, přímo v objednávkové kanceláři naší pohřební služby. Oblečení byste měli předávat do pohřební služby čisté a vyžehlené, připravené k odění. V žádném případě již není nutná návštěva patologie nebo nemocnice. Pokud nebudete mít šaty k dispozici, oblečeme zemřelého do pohřebního oděvu, tzv. pohřebního rubáše, který nabízíme v několika provedeních v černé a bílé barvě.

Jak vybrat oblečení pro zesnulého

Pravidla etikety obecně velí, aby oblečení v rakvi bylo střídmé, slušné a čisté. Žádná pevná pravidla ale neexistují. V minulosti se nejčastěji používaly tmavé šaty a obleky, které si starší lidé často dopředu pečlivě připravovali.

V současnosti se ale pozůstalí řídí častěji tím, jaké oblečení považoval zesnulý za své oblíbené. Zesnulý tak může být oděn jak v elegantním slavnostním oděvu, tak v ležérnějším oblečení, jako jsou džíny, trička nebo sportovní dresy. Lidé, kteří pracovali ve státních službách, často mívají oděný stejnokroj. Z hlediska ekologie je vhodné, aby se jednalo o oblečení z přírodních materiálů. Nezapomeňte, že je třeba dodat kompletní oblečení včetně spodního prádla a ponožek.

Ukázkový seznam oblečení pro zemřelého:

Pro pány: spodní prádlo, ponožky, košile, kravata, společenský oblek

Pro dámy: spodní prádlo, punčochové kalhoty, šaty nebo dámský kostýmek s halenkou

Pokud chcete, můžete k oblečení přidat také nějaký osobní předmět, který by podle vás měl zesnulý rád u sebe. Nejčastěji se jedná o růženec nebo rodinnou fotografii.

Boty do rakve

Běžně se doporučuje nedávat zesnulému do rakve boty. To je z ekologických důvodů – obuv je většinou vyrobena z materiálů, které by při zpopelnění vypouštěly do ovzduší nechtěné zplodiny. V případě pohřbu do hrobu by se naopak rozkládaly dlouhou dobu, proto ani v tomto případě není vhodné je zesnulému nasazovat, ale pořád záleží na přání zesnulého nebo na vašem rozhodnutí.

 

Veškeré informace Vám rádi podáme na nonstop lince našeho pohřebního ústavu +420 800 176 423.

- Mohlo by Vás zajímat -
Úmrtí v zahraničí – co mám dělat?

Úmrtí v zahraničí – co mám dělat?

Kolem repatriace zesnulých je spousta otazníků. Co je repatr...
Více
Jak vybrat pohřební službu?

Jak vybrat pohřební službu?

Smrt blízké osoby provázejí silné emoce. Je to pochopitelné,...
Více
Šperky na popel a pamětní diamanty

Šperky na popel a pamětní diamanty

Moderní doba neumožňuje mnohým pozůstalým navštěvovat hrob č...
Více
v

Partnerské organizace

Jsme hrdým členem profesních spolků a významným partnerem těchto organizací.