Velikonoční výzdoba hrobu: vhodné dekorace a květiny

  
Velikonoční výzdoba hrobu: vhodné dekorace a květiny

Spousta z rodin považuje za neodmyslitelnou součást Velikonoc také návštěvu hřbitova, kde odpočívají zesnulí příbuzní nebo přátelé. Součástí této návštěvy často bývá také zvelebení hrobu jarními květinami, smutečními vazbami nebo jinou výzdobou. V tomto článku bychom vám proto chtěli přinést trochu inspirace, jakou výzdobu můžete na jaře na hrobech použít.

Vhodné květiny pro jarní osazení

Pokud máte na hrobu dostatek prostoru a hlíny, pak můžete na hrobu vysadit sezónní květiny. Na velikonoční výsadbu hrobu se hodí všechny typické jarní cibulnaté rostliny, jako jsou tulipány, hyacinty, narcisy, modřence, petrklíče, krokusy nebo zlatý déšť.

Jarní květiny a přírodní materiály můžete využít také pro výrobu věnců, květinových misek, váz nebo jiných dekorací. Nejvíce se k jarním květinám hodí další přírodní materiály, jako jsou větvičky, vrbové proutky, mech, seno nebo sláma.

Jaké velikonoční dekorace se hodí na hrob

Pro hroby se hodí dekorace, které jsou decentní, a přitom svěží a přirozené. Níže vám přinášíme inspiraci, jaké dekorace můžete vytvořit nebo navrhnout.

Jarní hřbitovní mísa, sesazovaná květinová miska

Květináč je vždy ten nejjednodušší způsob, jak jednorázově vyzdobit hrob. Stačí vybrat vhodnou velikost květináče: doporučujeme spíš nižší široké květináče, do kterých se vleze více rostlin a které mají nízko těžiště, takže vám v silnějším větru nespadnou. Květináče vysaďte trvalkami nebo jarními květinami, kolem nich můžete umístit kousky mechu, šišek nebo velikonoční dekorace, jako jsou malovaná vajíčka. Vše dobře připevněte za pomoci sponek nebo tavicí pistolí, aby nic neuletělo.

Jednoduchý věnec z přírodních materiálů

Nejprve si vyrobte obrubu věnce. Můžete na nic využít jakékoli flexibilní větvičky, například ze zlatého deště z vrby. Ty smotáte nebo zapletete do kulatého tvaru a spojíte za pomoci provázku nebo drátku. Poté je můžete dozdobit velikonočními dekoracemi, které na větvičky připevníte tavnou pistolí. Druhou variantou je umístit do středu věnce nízký květináč s čerstvými květinami (věnec tak bude sloužit jako dekorace, která zakryje samotný květináč).

Přírodní váza

Pokud máte k dispozici nějaká polínka, můžete si zkusit vyrobit přírodní vázu na květiny. Polínko je třeba nejprve rovně seříznout tak, aby bylo možné ho na seřezanou plochu postavit. Poté ho můžete vykotlat nebo do něj vyřezat díru. Polínko nakonec z vnější i vnitřní strany obruste dohladka, ať z něj netrčí třísky. Pokud chcete, aby vám váza vydržela dlouho, můžete ji i nalakovat, tak bude odolnější proti vlivům počasí. Dovnitř můžete dát čerstvé, sušené nebo plastové květiny podle vašich preferencí.

 

Pokud hledáte pomoc nebo informace týkající se pohřbů, můžete kontaktovat pohřební ústav PEGAS CZ na naší nonstop lince +420 800 176 423.

- Mohlo by Vás zajímat -
Odešel navždy. Jak dlouho mám držet smutek?

Odešel navždy. Jak dlouho mám držet smutek?

Někdo blízký vám odešel a pro vás jako by se zastavil čas. F...
Více
Děti na pohřbu: vzít je nebo je nechat doma?

Děti na pohřbu: vzít je nebo je nechat doma?

Pokud máte doma malé děti a zemřel někdo z vašich blízkých, ...
Více
Slovník pojmů: pohřby a pohřebnictví

Slovník pojmů: pohřby a pohřebnictví

Možná jste nedávno narazili na termín, jehož význam vám není...
Více
v

Partnerské organizace

Jsme hrdým členem profesních spolků a významným partnerem těchto organizací.