Odešel navždy. Jak dlouho mám držet smutek?

  
Odešel navždy. Jak dlouho mám držet smutek?

Někdo blízký vám odešel a pro vás jako by se zastavil čas. Fungujete v režimu autopilota, vše děláte spíše mechanicky. Z pochopitelných důvodů nemáte na nic náladu a není dne, abyste se ve vzpomínce k zesnulému nevraceli. Jste v zajetí smutku a černé barvy. Říkáte si, jak dlouho bude tento stav trvat? A jak dlouho je truchlení společensky vhodné? Na tyto otázky vám odpoví náš článek.

Jak projevit žal?

Žal nad ztrátou zemřelého jeho rodina projevuje již od pohřbu. Pro okolí je viditelným znamením zármutku například černá či tmavá barva oblečení a tmavé sluneční brýle. Členové nejužší rodiny se bezprostředně po pohřbu stahují z veřejného života a omezují své společenské aktivity. Není například vhodné účastnit se oslav, plesů nebo jiných veselých událostí jako je svatba.

Jak dlouho mám truchlit?

Je to jen na vás. Dnešní doba je v určení trvání projevů zármutku velmi flexibilní. Na rozdíl od našich předků, kteří ctili období smutku až po dobu jednoho roku, doporučuje se dnes období přibližně čtyř až šesti týdnů. Neexistuje však žádný kodex, který by období smutku nařizoval.

Jak zvládnout smutek?

Přestože má truchlení své opodstatnění, měli byste zůstat alespoň v mysli aktivní. Pro zvládnutí zármutku je nutné snažit se otevřít těmto úkolům:

  • Dovolit si plně prožít smutek
  • Přijmout ztrátu jako realitu
  • Zadaptovat se ve světě, ve kterém zesnulý schází

Až se vám podaří tyto úlohy zvládnout, truchlení se bude blížit ke konci. To však neznamená, že nebudete při vzpomínkách pociťovat žal.
Mějte na paměti, že každý potřebuje jiný čas na to, aby se se ztrátou blízké osoby vyrovnal. Pokuste se být k sobě laskaví a netlačte na sebe v žádném ohledu. Pokud si však se smutkem nevíte rady, můžete se obrátit například na poradce pro pozůstalé nebo školeného psychologa.

Nezůstávejte sami

Přestože truchlení a zábava nejdou příliš dohromady, nevyhýbejte se přátelům. Kalendář se nezastaví a přijdou významné dny, jako jsou vánoční svátky nebo narozeniny zesnulého, které pro vás mohou znamenat potenciální krizi. Teď je ten čas, kdy není ostuda říct si o pomoc. Požádejte členy rodiny nebo přátele, jestli by vám pomohli tento významný den společně zvládnout. Můžete zavzpomínat či hromadně vykonat něco, o čem víte, že by zemřelého jistě potěšilo. Přátelé vám pomohou zármutek zvládnout.

Pokud hledáte pomoc nebo informace týkající se pohřbů, můžete kontaktovat pohřební ústav PEGAS na naší nonstop lince +420 725 900 800.

- Mohlo by Vás zajímat -
Velikonoční výzdoba hrobu: vhodné dekorace a květiny

Velikonoční výzdoba hrobu: vhodné dekorace a květiny

Spousta z rodin považuje za neodmyslitelnou součást Velikono...
Více
Děti na pohřbu: vzít je nebo je nechat doma?

Děti na pohřbu: vzít je nebo je nechat doma?

Pokud máte doma malé děti a zemřel někdo z vašich blízkých, ...
Více
Slovník pojmů: pohřby a pohřebnictví

Slovník pojmů: pohřby a pohřebnictví

Možná jste nedávno narazili na termín, jehož význam vám není...
Více
v

Partnerské organizace

Jsme hrdým členem profesních spolků a významným partnerem těchto organizací.