Úprava a výzdoba hrobu: tipy a inspirace

  
Úprava a výzdoba hrobu: tipy a inspirace

Ať už hledáte inspiraci pro hrob, který chcete nově upravit, nebo aktuálně realizujete nové hrobové místo, může vás zajímat, jaké máte možnosti jeho úpravy a výzdoby tak, aby s úctou a vkusem doprovázel vaše nejbližší na poslední cestě.

Pokud to vezmeme popořádku, vaše možnosti závisí především na podobě a rozměrech samotného hrobu. Každý hrob se skládá ze základu, na který se pokládá krycí deska doplněná o náhrobek nebo nápisová deska. O položení nebo výměnu těchto částí se vám podle vašich instrukcí postará kameník, který vyrobí vše na míru. Bude ale třeba si s ním dopředu vyjasnit, jak bude vypadat povrchová úprava hrobu.

Vzhled hrobu je dobré přizpůsobit nejen estetice, ale také praktičnosti. Je třeba vzít v potaz, jak často je ve vašich možnostech se o hrob starat, kde je hrob umístěn a jaké jsou vaše finanční možnosti. Pokud chcete práci spojenou s údržbou hrobu minimalizovat, pak nebude vhodné zvolit na hrob výzdobu z živých květin, která je náročnější na údržbu. Berte také v potaz, jestli se hrob nachází ve stínu nebo na něj pálí slunce, to ovlivní případnou volbu květin a rostlin.

Zde najdete tipy na různé způsoby a dekorace pro hroby:

Kamínky na hrob, cihlová nebo kamenná drť, mramorová drť

Oblíbenou povrchovou úpravou hrobů je vysypání plochy okrasnými kamínky, které vypadají ozdobněji než strohá kamenná deska, přitom nevyžadují pravidelnou péči jako výsadba. Nejčastěji se volí mramorová drť, která se vysype a uhladí do ohraničené plochy. Pro výraznější vzhled můžete zvolit cihlovou drť. Mezi kamínky můžete umístit další dekorace, jako jsou třeba kamenné lucerny nebo sošky. Další možností je vytvořit několik oddělených ploch, které vysypete různými odstíny kamínků, čímž vznikne ornament nebo mozaika. Kamínky na hrob ale nedoporučujeme používat na větrných místech.

Květiny na hrob: vysazené, čerstvé nebo umělé?

Pokud chcete, aby hrob nevypadal stroze, můžete zvážit různé varianty umístění květin.

  • Výsadba květin – Na hrob můžete vysadit různé květiny a rostliny. Budete potřebovat plochu zasypanou kvalitní zeminou, můžete si pomoci speciálním substrátem pro hroby. Pečlivě vyberte květiny, které se na hrob hodí, a to podle umístění hrobu a plochy: nejoblíbenější jsou trvalky nebo skalničky, případně můžete zvolit nějaký stálezelený keř nízkého vzrůstu.
  • Čerstvé květinyKvětinové vazby a věnce se nejčastěji umisťují na hrob hned po pohřbu, případně je přináší příbuzní na Velikonoce, dušičky či na Vánoce. Vypadají velmi hezky, ale je třeba je po nějakém čase z hrobu odstranit nebo je vyměnit za nové.
  • Umělé květiny – Pokud vám dočasnost čerstvých květin nevyhovuje, můžete zvolit vazbu z umělých květin. Ty jsou sice méně osobní, ale mohou být trvalejší alternativou vyzdobení hrobu květinami.

Prohlédněte si naši nabídku smutečních květin a vazeb.

Keramické foto na hrob

Pokud chcete vedle jména zemřelého na hrob doplnit také jeho fotografii, budete potřebovat služby specializovaného výrobce, který vypaluje fotografie do porcelánu při vysoké teplotě. Keramické foto je poté velmi stálé, odolné vůči vlivu počasí a vydrží neporušené i desítky let. Jedná se o hezký způsob, jak si může také pozůstalá rodina připomenout tvář zemřelého při každé návštěvě hrobu.

Kamenné nebo kameninové vázy

Náhrobní vázy vyrobené z žuly nebo z jiného kamene mají tu výhodu, že ji můžete sladit s materiály použitými na hrobu, navíc jsou pevné, odolné a poměrně těžké, což zajišťuje stabilitu vázy a květin umístěných uvnitř. Mívají plastovou vložku, díky které můžete snadno vyměňovat vodu pro květiny.

Keramické nebo kameninové mísy na hrob

Mísy na hrob jsou univerzální dekorací, kterou můžete nechat jen jako estetický prvek, případně ji můžete využít jako truhlík pro vysazení živých květin, nebo jako vázu na květinovou vazbu. Vyrábí se především z různých druhů kamenů, aby bylo možné je sladit se zbytkem hrobu a vydržely nepřízeň počasí.

Svíčky, lucerny a svítilny

Plamínek svíčky je krásná, ale také velmi nestálá dekorace hrobu. Můžete zvážit umístění hřbitovních lamp nebo luceren, které jsou vyráběny z kamene nebo kovu tak, aby svíčku uvnitř chránily a přitom umožňovaly cirkulaci vzduchu. V případě, že hledáte modernější řešení, můžete hledat elektrické LED svíčky na hrob, jejichž plamen neuhasí ani silnější bouřka.

 

Pokud hledáte pomoc nebo informace týkající se pohřbů, můžete kontaktovat pohřební ústav PEGAS na naší nonstop lince +420 800 176 423.

- Mohlo by Vás zajímat -
Úmrtí v zahraničí – co mám dělat?

Úmrtí v zahraničí – co mám dělat?

Kolem repatriace zesnulých je spousta otazníků. Co je repatr...
Více
Jak vybrat pohřební službu?

Jak vybrat pohřební službu?

Smrt blízké osoby provázejí silné emoce. Je to pochopitelné,...
Více
Šperky na popel a pamětní diamanty

Šperky na popel a pamětní diamanty

Moderní doba neumožňuje mnohým pozůstalým navštěvovat hrob č...
Více
v

Partnerské organizace

Jsme hrdým členem profesních spolků a významným partnerem těchto organizací.