Pražské hřbitovy: seznam, otevírací doba, zajímavosti

  
Pražské hřbitovy: seznam, otevírací doba, zajímavosti

V Praze se nachází velký počet hřbitovů a pohřebišť – některé z nich jsou používané a v provozu, jiné patří mezi nepoužívané historické objekty. Mezi vlastníky pražských hřbitovů patří stát, město Praha, jednotlivé církve (římskokatolická, židovská), případně také fyzické nebo právnické osoby. Celkový počet hřbitovů v Praze se těžko stanovuje, některé prameny uvádějí až 70 hřbitovů. Z historického pohledu je v Praze hřbitovů více.

Hřbitovy v Praze

Správa pražských hřbitovů momentálně spravuje 29 hřbitovů a pohřebišť, zbývající hřbitovy jsou ve správě města nebo jiných majitelů. Jejich umístění si můžete prohlédnout na této mapě (z webu hrbitovy.cz):

Hřbitovy spadající pod Správu pražských hřbitovů se dělí do 4 kategorií, a to podle vybavenosti a poskytovaných služeb:

  • Hřbitovy 1. kategorie – jde o hřbitovy, které mají stálou obsluhu a kde se nalézají hrobky, hroby, urnová místa, kolumbária, louky rozptylu a obřadní síň
  • Hřbitovy 2. kategorie – jde o hřbitovy se stálou obsluhou
  • Hřbitovy 3. kategorie – jde o hřbitovy bez stálé obsluhy
  • Hřbitovy 4. kategorie – jde o hřbitovy, které již neplní svoji funkci

Přečtěte si více o nejznámějších pražských hřbitovech:

Seznam hřbitovů a majitelů

Pokud vás zajímá kompletní seznam pražských hřbitovů, můžete se podívat například na interaktivní mapu na webu pohrebiste.cz, kde najdete také detaily, jako je soupis majitelů hřbitovů.

Seznam pražských hřbitovů na webu Wikipedia

Otevírací doba pražských hřbitovů

Otevírací doba na hřbitovech spravovaných Správou pražských hřbitovů:
Leden–únor: 8:00 – 17:00
Březen–duben: 8:00 – 18:00
Květen–září: 8:00 – 19:00
Říjen: 8:00 – 18:00
Listopad–prosinec: 8:00 – 17:00

V době Dušiček bývá otevírací doba těchto pražských hřbitovů prodloužena, správný údaj si ale raději vždy ověřte u Správy pražských hřbitovů. V případě, že bude hlášen orkán, náledí nebo jiná mimořádná situace, budou hřbitovy z důvodu bezpečnosti návštěvníků uzavřeny.

Zajímavé historické hřbitovy

Pražské hřbitovy mohou být nejen pietními místy posledního rozloučení, ale také zajímavými historickými prostory, kde můžete navštívit ceněné historické objekty, jako jsou kaple a kostelíky, památníky i hroby významných osobností. Mezi nejnavštěvovanější místa v Praze patří naučná stezka, která vede po Olšanských hřbitovech. Během této procházky můžete navštívit až 70 zastávek s informačními tabulemi, které vás budou informovat o zajímavé historii hřbitova.

Dalším hřbitovem se zajímavou historií je Ďáblický hřbitov, který byl vybudován s jedinečnou kubistickou charakteristikou. Nachází se zde například čestné pohřebiště komunistické zvůle z 50. a 60. let a les vzpomínek.

Hřbitovem s největším počtem pohřbených významných osobností je Vinohradský hřbitov. Jeho historii i současnost můžete poznat díky komentovaným prohlídkám, které se zde konají 1-2x týdně. Jsou zdarma, ale jejich kapacita je omezená na 20 návštěvníků.

V nedávné době prošel revitalizací také Malostranský hřbitov. Nenechte se zmást, tento hřbitov i přes svůj název leží na Malé Straně, ale na Smíchově – na Malé Straně nebyl pro vytvoření hřbitova dostatek prostoru. Nachází se zde spousta soch a zajímavých náhrobků, včetně hrobu Aničky s plastikou ležícího děťátka, která se stala místní poutní ikonou.

Nejznámějším historickým hřbitovem je Vyšehradský hřbitov, který je od 19. století považován za národní pohřebiště. Bylo zde pohřbeno mnoho významných českých osobností z politického, kulturního i sportovního světa.

Tipy na více informací

Procházka po pražských hřbitovech (web novinky.cz)

Praktický průvodce po pražských hřbitovech (web praha.cz)

Článek Melancholická krása pražských hřbitovů (web prague.eu)

Seznam historických hřbitovů (web cimiterium.cz)

 

Pokud hledáte pomoc nebo informace týkající se pohřbů, můžete kontaktovat pohřební ústav PEGAS CZ na naší nonstop lince +420 800 176 423.

- Mohlo by Vás zajímat -
Vokovický hřbitov (Praha-Vokovice, Liboc)

Vokovický hřbitov (Praha-Vokovice, Liboc)

O hřbitově Vokovice – Liboc Vokovický hřbitov se nachází v ...
Více
Krčský hřbitov (Praha-Krč)

Krčský hřbitov (Praha-Krč)

O krčském (nuselském) hřbitově Krčský hřbitov (původně znám...
Více
Vršovický hřbitov (Praha-Vršovice)

Vršovický hřbitov (Praha-Vršovice)

O vršovickém hřbitově Vršovický hřbitov je jeden z mladších...
Více
v

Partnerské organizace

Jsme hrdým členem profesních spolků a významným partnerem těchto organizací.