Vše o pohřební hudbě: smuteční písně, melodie a skladby

  
Vše o pohřební hudbě: smuteční písně, melodie a skladby

Smuteční hudba je důležitou součástí pohřbu – většinou dotváří atmosféru při smutečním obřadu. Může ale sloužit také k jiným účelům: připomínat zesnulého a jeho oblíbené melodie nebo vyjadřovat pocity pozůstalých ve smutných chvílích. Pokud tápete, která píseň nebo skladba bude tou pravou a v jakou chvíli by měla zaznít, pak se začtěte do následujících řádků.

Jak vybrat smuteční písně

Při výběru vezměte nejprve v potaz vaše možnosti – závisí především na místě, kde se bude smuteční obřad pořádat: bude ve obřadní síni? Nebo se bude konat rozloučení v kostele? Nebo na nějakém neobvyklém místě? Ve vnitřních prostorech bývá k dispozici reprodukovaná hudba, na méně obvyklých místech může být potřeba přinést magnetofon nebo alespoň reproduktory napojené na telefon či jiný přehrávač. V kostelech se nejčastěji volí živá hudba hraná na varhany nebo reprodukovaná hudba podle možností kostela a dohody s farářem. Pokud stojíte o živou hudbu, je vždy možné volit mezi pohřební kapelou a samotným muzikantem (např. s houslemi či flétnou).

To je spousta možností, z nichž si můžete vybírat. Pojďme si nyní projít jednotlivé části obřadu.

Hudba při obřadu

Nejčastěji se pohřby konají v obřadních síních. Každá z nich často mívá k dispozici vlastní databázi pohřebních písní. Tato hudba bývá většinou reprodukovaná a pracovníci ji pustí z reproduktorů v daných momentech. Výhodou je, že pracovníci znají jednotlivé písně, mají odzkoušené, že se v pořádku v daný moment přehrají a vše proběhne hladce. Seznam dostupných pohřebních písní většinou dostanete na vytištěném papíře, doporučujeme si ale před obřadem nechat pustit ukázky vybraných písní. Často existují různé verze jedné písně (to platí především u českých nebo lidových písní, stejně tak u klasické hudby) a vy nakonec můžete zjistit, že se vám dané zpracování nelíbí.

Druhou variantou je přinést si vlastní hudbu. V tomto případě se dopředu domluvte s pracovníky, kteří vám řeknou, na jakém nosiči hudbu přinést (na CD, na flash disku nebo jiném nosiči) a v jakém formátu (nejčastější je formát mp3). Pracovníci poté před obřadem ještě v prázdné síni puštění hudby vyzkouší, zvolí správnou hlasitost a vše si připraví na obřad. Na internetu si můžete vyhledat ukázky smutečních písní a poté si zvolenou píseň stáhnout. Vždy volte legální stahování a mějte na paměti, že je třeba s pracovníky pohřební služby konzultovat také právní stránku – hudba má své vlastníky a je možné, že za puštění určité písně bude třeba zaplatit poplatek OSA.

V případě, že pro obřad zvolíte živou hudbu, je třeba hudebníkovi přesně říct, ve které chvíli bude hrát, ať je poté připravený a nevznikají nežádoucí prostoje. Domluvte se nejen na tom, jaké skladby zahraje, ale také na jejich délce, na tom, kde bude stát a jak bude oblečen.

Hudba k průvodu

Pokud je součástí pohřbu také smuteční průvod z kostela nebo smuteční síně na hřbitov, pak se většinou doprovází pohřební kapelou. Zaměstnanci naší pohřební služby vám rádi poradí, koho můžete kontaktovat, které kapely mají s pohřby zkušenosti, jaké skladby by se měly hrát a co budete potřebovat z organizační stránky (zařazení kapely do programu, její umístění, délku vystoupení a další body). U průvodu se nejčastěji hrají pohřební pochody, které určují rytmus kroků celého průvodu.

Nejhranější pohřební písně

Jaká by měla být smuteční píseň

Smuteční písně bývají většinou smutné a tklivé, ve svých textech popisují bolest a zármutek. Vyjadřují tak pocity pozůstalých. Není ale nutné, aby vámi zvolená pohřební píseň měla právě tyto požadavky. Můžete například zvolit oblíbenou píseň zemřelého, kterou rád poslouchal. Vždy ale respektujte náladu okamžiku a zamyslete se, jak bude píseň působit na příchozí. Oblíbené jsou také pomalejší popové nebo rockové písně, můžete zabrousit i do jazzových melodií nebo klasické hudby. Inspirovat se můžete našimi seznam nejhranější českých a zahraničních smutečních písní.

Nejoblíbenější české smuteční písně

 • Petr Spálený: Až mě andělé
 • Michal Tučný: U nebeských bran
 • Karel Hašler: Ta naše písnička česká
 • Věra Martinová: Až na vrcholky hor
 • Věra Špinarová: Jednoho dne se vrátíš
 • Karel Gott: Stokrát chválím čas
 • Jožka Černý: Už mně koně vyvádějí
 • Jiří Zmožek: Už mi, lásko, není dvacet let
 • Lenka Filipová: Zelený hájové
 • Melody Boys: Loučím se, kamarádi

Nejoblíbenější zahraniční smuteční písně

 • Elton John: Candle in the wind
 • Celine Dion: My heart will go on
 • Andrea Boccelli: Con te partiro
 • Scorpions: Wind of change
 • Sinéad O´Connor: Nothing compares 2U
 • Monty Python: Always look on the bright side of life
 • Tina Turner: The best
 • Louis Armstrong: What a wonderful world
 • Robbie Williams: Angels
 • Frank Sinatra: My way

Veškeré informace Vám rádi podáme na nonstop lince našeho pohřebního ústavu +420 800 176 423.

- Mohlo by Vás zajímat -
Úmrtí v zahraničí – co mám dělat?

Úmrtí v zahraničí – co mám dělat?

Kolem repatriace zesnulých je spousta otazníků. Co je repatr...
Více
Jak vybrat pohřební službu?

Jak vybrat pohřební službu?

Smrt blízké osoby provázejí silné emoce. Je to pochopitelné,...
Více
Šperky na popel a pamětní diamanty

Šperky na popel a pamětní diamanty

Moderní doba neumožňuje mnohým pozůstalým navštěvovat hrob č...
Více
v

Partnerské organizace

Jsme hrdým členem profesních spolků a významným partnerem těchto organizací.