Olšanské hřbitovy (Praha-Olšany)

  
Olšanské hřbitovy (Praha-Olšany)

O hřbitovech

Olšanské hřbitovy jsou největších pohřebištěm v Praze i v celé České republice. Nachází se v městské části Praha 3, ulice Jana Želivského jej rozděluje na dvě části, které jsou tvořeny celkem 12 hřbitovy. Na Olšanských hřbitovech se nachází přes 25 000 hrobek, 200 kaplových hrobek, 65 000 hrobů, 20 000 urnových hrobů, 6 kolumbárií a dvě rozptylové loučky.

Adresa a mapa hřbitova

Vinohradská 1835/153, 130 00 Praha 3 (odkaz do Google Maps)

Větší část Olšanských hřbitovů je označována jako Olšanské hřbitovy I., je možné do ní vstoupit několika branami:

  • Hlavní vchod byl vybudován v roce 1928 a nachází se přímo uprostřed areálu u tramvajové zastávky Olšanské hřbitovy. Poblíž tohoto vchodu najdete Ústřední obřadní síň.
  • Další vchod se nachází v horní části pohřebiště poblíž zastávky metra Želivského, u tohoto vchodu se nachází Nová obřadní síň.
  • Třetí vchod se nachází ve spodní části hřbitovy u metra Flora.

Do druhé části hřbitova (označována jako Olšanské hřbitovy II.) se vchází dvěma vchody:

  • První vchod je z ulice Jana Želivského, nachází se poblíž tramvajové zastávky Mezi hřbitovy.
  • Druhý vchod je z ulice U Nákladového nádraží.

Součástí této části hřbitova jsou také vojenská pohřebiště (například obětí z 1. i 2. světové války), pravoslavný hřbitov s chrámem Zesnutí přesvaté Bohorodice a Nový židovský hřbitov se dvěma obřadními síněmi.

Mapy a plánky (zdroj: https://www.hrbitovy.cz/?page_id=4424)

Otevírací doba hřbitova

Otevírací doba na hřbitovech spravovaných Správou pražských hřbitovů:
Leden–únor: 8:00 – 17:00
Březen–duben: 8:00 – 18:00
Květen–září: 8:00 – 19:00
Říjen: 8:00 – 18:00
Listopad–prosinec: 8:00 – 17:00

Informace Správy pražských hřbitovů k otevírací době: V době Dušiček bývá otevírací doba těchto pražských hřbitovů prodloužena, správný údaj si ale raději vždy ověřte u Správy pražských hřbitovů. V případě, že bude hlášen orkán, náledí nebo jiná mimořádná situace, budou hřbitovy z důvodu bezpečnosti návštěvníků uzavřeny.

Obřadní síně

Pohřební služba Pegas vám může pomoci zajistit poslední rozloučení v jedné ze dvou obřadních síní na Olšanských hřbitovech. Všechny potřebné informace, jako je umístění, kapacita a vybavenost obřadních síní, najdete na těchto odkazech:

Rádi vám při organizace vyjdeme vstříc naplánujeme poslední rozloučení s úctou k zemřelému i pozůstalým. Pro přehled o našich službách můžete navštívit jednu z těchto stránek:

Dostupné vybavení a služby

  • Vrátnice, konve, WC, přepážky, voda, automat na svíčky, bezpečnostní schránky, denní údržba

Je zde dostupná také služba rozvozu imobilních návštěvníků po hřbitově prostřednictvím elektromobilu (zdarma, v pracovní dny od 8:30 do 15:30, objednávky osobně na vrátnici nebo v infocentru, telefon: 272 011 126).

Placené parkoviště pro auta je v těsné blízkosti hlavního vstupu do hřbitova. Poblíž hlavního vchodu najdete květinářství, smuteční květiny vám doporučujeme si objednat přímo při objednání pohřbu.

Turistické informace

Na Olšanských hřbitovech najdete hroby spousty známých osobností, například Karel Jaromír Erben, Viktor Dyk, Karel Havlíček Borovský, Jan Werich, Jiří Voskovec, Ladislav Smoljak, Ivan Hlinka, Jaroslav Ježek, Jan Palach.

Na vojenském hřbitově najdete pohřebiště českých legionářů a rudoarmějců (z 1. světové války), obětí bitvy u Drážďan (1813), vojáků ze zemí Commonwealthu i Rudé armády (z 2. světové války).

Vzhledem k bohaté historii hřbitova zde najdete také naučnou stezkou, která má za cíl informovat návštěvníky o zajímavých místech tohoto pohřebiště. Tato naučná stezka nemá pevně stanovenou trasu, ani není nijak značená. Panely jsou jednoduše rozmístěny podél všech cestiček mezi hroby. Čísla na těchto panelech jsou náhodná, nejsou seřazeny za sebou (momentálně je panelů cca 70). Více informací najdete například zde: https://www.stezky.info/naucnestezky/ns-olsanske-hrbitovy.htm

Užitečné odkazy

Hřbitovní správa Olšany

Adresa: Vinohradská 1835/153, 130 00 Praha 3

Informace/pokladny: +420 272 011 113-117 tel.: +420 267 310 652 fax: +420 271 736 888 mobil: +420 725 571 774

E-mail: olsany@hrbitovy.cz

Nabídka hrobů (Správa pražských hřbitovů)

Vyhledávání hrobů (Správa pražských hřbitovů)

Více o pražských hřbitovech

Zdroj map – web hrbitovy.cz

 

Pokud hledáte pomoc nebo informace týkající se pohřbů, můžete kontaktovat pohřební ústav PEGAS CZ na naší nonstop lince +420 800 176 423.

- Mohlo by Vás zajímat -
Vokovický hřbitov (Praha-Vokovice, Liboc)

Vokovický hřbitov (Praha-Vokovice, Liboc)

O hřbitově Vokovice – Liboc Vokovický hřbitov se nachází v ...
Více
Krčský hřbitov (Praha-Krč)

Krčský hřbitov (Praha-Krč)

O krčském (nuselském) hřbitově Krčský hřbitov (původně znám...
Více
Vršovický hřbitov (Praha-Vršovice)

Vršovický hřbitov (Praha-Vršovice)

O vršovickém hřbitově Vršovický hřbitov je jeden z mladších...
Více
v

Partnerské organizace

Jsme hrdým členem profesních spolků a významným partnerem těchto organizací.