Pracovní volno na pohřeb: kdy na něj máte nárok?

  
Pracovní volno na pohřeb: kdy na něj máte nárok?

V tomto článku bychom vám rádi poradili, na co máte nárok v případě, že zemřel některý z vašich blízkých. V určitých případech totiž máte nárok na placené volno na pohřeb, které vás uvolní z práce a umožní vám připravit pohřeb a zúčastnit se jej. Záleží ale na tom, jaký byl váš příbuzenský vztah k zemřelému a na několika dalších faktorech.

Kdo má nárok na volno na pohřeb (a kolik dní)

  • Pokud zemře někdo z vašich příbuzných

Když vám zemře manžel, druh nebo dítě, máte ze zákona nárok na dva dny placeného volna a další placený den na pohřeb. Maximálně tedy můžete mít 3 dny placeného volna.

V případě úmrtí rodičů, sourozenců, prarodičů, tchána a tchýně, švagra a švagrové, snachy a zetě mají zaměstnanci nárok na jeden placený den volna na pohřeb, a pokud pohřeb zařizujete, ještě den navíc. Maximálně tedy 2 dny placeného volna.

  • Pokud zemře osoba, se kterou jste sdíleli domácnost

Pokud zemřel příbuzný, který není zmíněný v seznamu výše, máte nárok na jeden den placeného volna jen v případě, že v době úmrtí s vámi žil v jedné domácnosti. To samé platí také pro jakékoli jiné osoby, které s vámi žili v jedné domácnosti. Na jeden den volna tedy máte nárok i v případě, že zemřel například vás partner, s nímž jste žili ve společné vzdálenosti.

  • Pokud zemřel váš kolega z práce

Podle nařízení vlády je možná ještě jedna věc, a to náhrada mzdy nebo platu spolupracovníkům zesnulého. Ti mohou získat placené volno na nezbytně dlouhou dobu, během které se mají dostat na smuteční obřad, zúčastnit se jej a poté se vrátit do práce. Účastníky pohřbu si může zvolit sám zaměstnavatel, tento nárok tedy nevzniká automaticky.

  • Ostatní případy

Pokud i tak potřebujete volno na pohřeb, vaši jedinou možností bude domluva se zaměstnavatelem a čerpání dovolené nebo neplaceného volna.

Nárok na placené pracovní volno může být ale i zrušen, a to v případě, že měl zaměstnanec v měsíci pohřbu neomluvenou absenci v práci. V takovém případě může zaměstnavatel svému zaměstnanci odmítnout poskytnutí pracovního volna.

Volno na pohřeb nebo smuteční rozloučení?

Podle zákona jsou stanovené podmínky, co je možné považovat za pohřeb a co ne. Pohřbení je uložení ostatků do hrobu, urny, či jejich rozptýlení. V případě že je s pohřbem spojena smuteční událost v jiný pracovní den, například rozloučení s blízkými, na ten již nárok na volno nevzniká.

Co potřebujete k získání volna na pohřeb

V případě potřeby vám pohřební služba vydá potvrzení o účasti na pohřbu, které doloží bez jakýchkoli pochybností, že jste se pohřbu zúčastnili a že máte nárok na pracovní volno.

Veškeré informace Vám rádi podáme na nonstop lince našeho pohřebního ústavu +420 725 900 800.

- Mohlo by Vás zajímat -
Vše o dědictví, dědickém řízení a závěti

Vše o dědictví, dědickém řízení a závěti

Chvíle, kdy z našeho života odejde někdo z blízkých, mohou b...
Více
Notářské řízení a vyzvednutí urny

Notářské řízení a vyzvednutí urny

K vyřízení dědického řízení budete notářem vyzváni písemně. ...
Více
Vše o vydání úmrtního listu

Vše o vydání úmrtního listu

Co je to úmrtní list Podle definice uvedené v zákoně se jed...
Více

Partnerské organizace

Jsme hrdým členem profesních spolků a významným partnerem těchto organizací.