Ďáblický hřbitov (Praha-Ďáblice)

  
Ďáblický hřbitov (Praha-Ďáblice)

O hřbitově

Ďáblický hřbitov je druhý největší pražský hřbitov. Jeho rozloha je 14,3 hektarů a rozprostírá se na rozhraní pražských čtvrtí Střížkov a Ďáblice. Tento městský hřbitov byl projektován v kubistickém stylu architektem Vlastislavem Hofmanem. Velký ďáblický hřbitov byl zbudován v letech 1912 – 1914. Jeho hlavním cílem bylo odlehčit exponovaným Olšanským hřbitovům. V areálu ďáblického hřbitova se nachází 81 hrobek, 3 203 hrobů, 4 817 urnových hrobů, 696 kolumbárií a louky rozptylu.

Adresa a mapa hřbitova

Hřbitov Ďáblice, Ďáblická 564/2a, Praha 8 – Střížkov 182 00, (odkaz do Google maps)

Vstup

  • Hlavní vstup do hřbitova vede z ulice Ďáblická. V těsné blízkosti hlavního vstupu je tramvajová i autobusová zastávka, obě se nazývají Sídliště Ďáblice. Další možností je boční vstup dostupný z autobusové zastávky Ďáblický hřbitov.

Otevírací doba hřbitova

Otevírací doba na hřbitovech spravovaných Správou pražských hřbitovů (včetně hřbitova Ďáblice):

Leden – únor               8:00–17:00
Březen – duben           8:00–18:00
Květen – září               8:00–19:00
Říjen                              8:00–18:00
Listopad – prosinec   8:00–17:00

Informace Správy pražských hřbitovů k otevírací době: V době Dušiček bývá otevírací doba pražských hřbitovů prodloužena, správný údaj si ale raději vždy ověřte u Správy pražských hřbitovů. V případě, že bude hlášen orkán, náledí nebo jiná mimořádná situace, budou hřbitovy z důvodu bezpečnosti návštěvníků uzavřeny.

Obřadní síně

Pokud hledáte možnost uspořádat na ďáblickém hřbitově pohřeb s obřadem, můžete k tomu využít starou obřadní síň (kapli) nebo novou obřadní síň (kubistický smuteční pavilon), která se nachází u rozptylové loučky. Rádi vám v kterékoliv z těchto síní pomůžeme uspořádat poslední rozloučení se zesnulým podle vašich představ. Všechny potřebné informace, jako je umístění, kapacita a vybavenost obřadní síně, najdete na tomto odkazu:

Pohřby

Pro lepší přehled o našich službách si můžete prohlédnout naši nabídku pohřbů na některé z těchto stránek:

Pro uložení urny s popelem zesnulého je možné na ďáblickém hřbitově využít kolumbárium, dále rozptylové louky pro anonymní rozptyl popela nebo tzv. Les vzpomínek. Les vzpomínek vzbuzuje dojem příjemného háje, ale jedná se o unikátní první české přírodní pohřebiště, kde se popel zesnulých ukládá ke kořenům stromů. Místo spočinutí pak vyznačují prosté dřevěné cedulky na vzrostlých památečních stromech.

Dostupné vybavení a služby

Parkování v okolí hřbitova je možné po zaplacení příslušného poplatku nebo s příslušným povolením (v okolních ulicích jsou převážně modré zóny určené pro rezidenty). Hned vedle hlavního vchodu vlevo se nachází květinářství a kamenictví. Hřbitovní správu najdete vedle hlavního vchodu vpravo.

Turistické informace

Oficiální i zažitý název tohoto hřbitova je ďáblický, přestože se rozkládá převážně na území Střížkova. Ďáblický hřbitov je svým kubistickým vzezřením vnímán jako světový unikát. Již od roku 1958 je tento hřbitov památkově chráněn a od roku 2017 je zařazen na seznam národních kulturních památek.

Hřbitov hojně byl hojně využíván všemi vládnoucími režimy k pohřbívání nepohodlných osob. Tak můžete na ďáblickém hřbitově najít ostatky nacistů (K. H. Frank), hroby jugoslávských nebo italských partyzánů, oběti Pražského povstání a také politických vězňů z éry komunismu. Smutnou vzpomínkou na tyto časy jsou rovněž hroby dětí matek z komunistických žalářů.

Na ďáblickém hřbitově jsou pohřbeni například aktivní účastníci odboje Jozef Gabčík, Jan Kubiš a Václav Morávek. Do roku 2014 byl na ďáblickém hřbitově ve společném hrobě také pochován farář Josef Toufar, kněz umučený komunisty v roce 1950.

I přes svou poměrně ponurou minulost působí dnes hřbitov spíše dojmem poklidného až příjemného parku.

 

Užitečné informace a odkazy

Hřbitovní správa Ďáblice (spravuje hřbitovy v Ďáblice, Bohnice, Holešovice, Hloubětín, Hrdlořezy, Libeň, Kobylisy a Prosecký hřbitov)

Sídlo: Ďáblická 564/2a, Praha 8 – Ďáblice 180 00

Informace: +420 286 028 910

E-mail: dablice@hrbitovy.cz

Seznam hřbitovních správ a kontaktů: Seznam hřbitovních správ

Více o historii hřbitova: Wikipedia – historie hřbitova v Ďáblicích

Více o pražských hřbitovech

Zdroj mapy – web hrbitovy.cz

 

Pokud hledáte pomoc nebo informace týkající se pohřbů, můžete kontaktovat pohřební ústav PEGAS CZ na naší nonstop lince +420 800 176 423.

- Mohlo by Vás zajímat -
Vokovický hřbitov (Praha-Vokovice, Liboc)

Vokovický hřbitov (Praha-Vokovice, Liboc)

O hřbitově Vokovice – Liboc Vokovický hřbitov se nachází v ...
Více
Krčský hřbitov (Praha-Krč)

Krčský hřbitov (Praha-Krč)

O krčském (nuselském) hřbitově Krčský hřbitov (původně znám...
Více
Vršovický hřbitov (Praha-Vršovice)

Vršovický hřbitov (Praha-Vršovice)

O vršovickém hřbitově Vršovický hřbitov je jeden z mladších...
Více
v

Partnerské organizace

Jsme hrdým členem profesních spolků a významným partnerem těchto organizací.