Bohnický hřbitov (Praha-Bohnice)

  
Bohnický hřbitov (Praha-Bohnice)

O bohnickém hřbitově

Hřbitovů v pražské městské části Bohnice najdete hned několik. Mezi nejznámější hřbitovy, které jsou s touto městskou čtvrtí spojované, patří tzv. Hřbitov bláznů Bohnice.

Hřbitov bláznů je známý také jako Ústavní hřbitov. Byl dokončen a vysvěcen 12. září 1909 jako součást Psychiatrické léčebny v Bohnicích ale od roku 1963 se nepoužívá a chátrá. Vedle najdete hřbitov poněkud neobvyklý, a sice psí hřbitov.

Hřbitov Bohnice, na kterém se sále pohřbívá, byl založen pro nedostatečnou kapacitu hřbitova u kostela sv. Petra a Pavla ve Starých Bohnicích. Hřbitov je přehledně uspořádaný a orientovaný na východ. Najdete zde 78 hrobek, 568 hrobů a 188 urnových hrobů.

Adresa a mapa hřbitova

Hřbitov Bohnice, Dolákova 799/15, 181 00 Praha 8 (odkaz do Google maps)

Vstup

  • Vchody jsou zde hned tři. Všechny najdete pod úrovní ulice Dolákova, a to ve směru od zastávky MHD Sídliště Bohnice.

Otevírací doba hřbitova

Otevírací doba na hřbitovech spravovaných Správou pražských hřbitovů (včetně hřbitova Bohnice):

Leden – únor 8:00–17:00
Březen – duben 8:00–18:00
Květen – září 8:00–19:00
Říjen 8:00–18:00
Listopad – prosinec 8:00–17:00

 

Informace Správy pražských hřbitovů k otevírací době: V době Dušiček bývá otevírací doba pražských hřbitovů prodloužena, správný údaj si ale raději vždy ověřte u Správy pražských hřbitovů. V případě, že bude hlášen orkán, náledí nebo jiná mimořádná situace, budou hřbitovy z důvodu bezpečnosti návštěvníků uzavřeny.

Pohřby

Pokud byste měli zájem o pohřbení služby na tomto hřbitově, rádi vám pomůžeme vybrat správnou variantu i zajistit vše potřebné. Prohlédněte si naši nabídku pohřbů:

Dostupné vybavení a služby

Parkovat je možné u přilehlé hřbitovní zdi v ul. Dolákova bez omezení.

Dominantou tohoto hřbitova je bývalá márnice, v jejích oknech najdete vůbec první hřbitovní bibliotéku (knihovnu). Můžete sem přinést vlastní knihy, pro které už doma nemáte místo a vyměnit je za jiné. Nebo je zde prostě zanechte a přečte si je někdo jiný. K dispozici je zde také zahradnické náčiní, které si můžete zdarma zapůjčit a po použití vrátit zpět.

Turistické informace

Turisticky atraktivnější je bezesporu bohnický hřbitov bláznů, který je oficiálně veřejnosti nepřístupný, ale přesto je vyhledávaným místem porostlým břečťanem a oplývajícím tajemnou až strašidelnou atmosférou. Oproti tomu působí Hřbitov v Bohnicích klidným a bezpečným dojmem.

V pokoji zde odpočívá značné množství vojáků, kteří padli za vlast v kolem roku 1945. Najdete zde také kenotafy (druh pamětní desky/sloupku) věnované vojákům, jejichž těla nebyla objevena.

Zajímavou osobností, jejíž hrob na bohnickém hřbitově také najdete, je například velkostatkář Alois Svoboda, který věnoval československému státu zámek a pozemky v Praze – Tróji, na zřízení pražské Zoologické zahrady.

 

Užitečné informace a odkazy

Bohnický hřbitov spravuje Hřbitovní správa Ďáblice, která také spravuje hřbitovy v Ďáblicích, Holešovicích, Hloubětíně, Hrdlořezech, Libni, Kobylisích a na Proseku.

HS Ďáblice: ul. Ďáblická 564/2a, Praha 8 – Ďáblice 180 00

Tel.: +420 286 028 910

E-mail: dablice@hrbitovy.cz

Seznam hřbitovních správ a kontaktů najdete ZDE

Více o pražských hřbitovech

Zdroj mapy – web hrbitovy.cz

 

Pokud hledáte pomoc nebo informace týkající se pohřbů, můžete kontaktovat pohřební ústav PEGAS CZ na naší nonstop lince +420 800 176 423

- Mohlo by Vás zajímat -
Bubenečský hřbitov (Praha-Bubeneč)

Bubenečský hřbitov (Praha-Bubeneč)

O bubenečském hřbitově Současný Hřbitov Bubeneč se nachází ...
Více
Ďáblický hřbitov (Praha-Ďáblice)

Ďáblický hřbitov (Praha-Ďáblice)

O hřbitově Ďáblický hřbitov je druhý největší pražský hřbit...
Více
Holešovický hřbitov (Praha-Holešovice)

Holešovický hřbitov (Praha-Holešovice)

O hřbitově Holešovický hřbitov byl založen v roce 1873. Nac...
Více

Partnerské organizace

Jsme hrdým členem profesních spolků a významným partnerem těchto organizací.