Smuteční kytice, smuteční věnec a vazba - druhy a etiketa

  
Smuteční kytice, smuteční věnec a vazba - druhy a etiketa

Smuteční kytice jsou neodmyslitelnou součástí smutečních obřadů. Slouží jako symbolické rozloučení se zesnulou osobu, pomáhají vyjádřit pocity pozůstalých a jejich přítomnost zároveň vytváří slavnostní atmosféru ve smuteční síni. V tomto textu bychom vám rádi poradili, jak květiny na pohřeb vybrat, ať už jste organizátorem pohřbu nebo jeho hostem.

Smuteční kytice, vazba a jejich druhy:

Pohřeb se smutečním obřadem totiž doprovází květiny, které zdobí obřadní síň a rakev zesnulého. Nejčastěji se objednávají tyto druhy smutečních kytic:

Smuteční kytice na položení:

Smuteční vazba na položení může mít mnoho různých podob a tvarů. Často se jedná o bohatou vazbu doprovozenou stuhou se smutečním citátem. Tato kytici pokládáme na rakev, hrob, oltář, nebo do okolí v pietní místnosti.

Smuteční kytice na rakev

Je dobré, aby při pohřbu byla na rakvi položená smuteční vazba. Celkový dojem je důstojnější a v rámci možností pietní atmosféry i krásnější. Tato zavba je typická svou bohatostí a tvarem uzpůsobeným pro rakev. Není vhodné na rakev pokládat více vazeb – v jednoduchosti je síla.

Smuteční kytice na hrob

Tyto smuteční vazby jsou určeny k umístění na hrob na závěr obřadu. Často se kytice skládají s trvanlivějších druhů rostlin a případně i z umělých květin. Položením kytice na hrob vyjádřujeme smutek a soustrast. Tyto vazby zdobí hrob ještě několik týdnů po pohřbu. K vazbám se přidávají smuteční stuhy se vzpomínkovými citáty.

Smuteční kytice do stojanů

Kytice do stojanů bývají bohaté a v pietních prostorách je umísťujeme tak, aby souměrně dokreslovaly důstojnost obřadu. Mohou být postaveny vedle rakve, u vchodu do obřadní místnosti, u hrobu i jinde.

Smuteční věnec

Smuteční věnce můžete objednat v různých velikostech. Často se za každou část rodiny umísťuje jeden věnec. Pokládají se kolem rakve, ale i do stojanů, jsou doplněny smuteční stuhou se jménem rodiny nebos citátem. Na závěr se přenáší na hřbitov a zůstávají na hrobě.

Smuteční věnec – srdce a jiné tvary

Pokud k zemřelému chováte speciální vztah, není od věci obědnat speciální smuteční věnec. Nejčastěji se objevuje tvar stdce.

Smuteční kytice do ruky – volná vazba

Kytice do ruky, tedy volná smuteční vazba je vhodná pro vzdálenější členy rodiny a pro děti. Na závěr obřadu se pokládá na hrob, nebo se vhazuje do hrobu.

 

Tyto květinové vazby se liší tím, jak jsou uvázané – umožňují umístění květin tam, kam patří. Smuteční vazby a pohřební věnce se většinou rozmisťují do připravených stojanů kolem rakve a zdobí tak smuteční síň. Do těchto vazeb se nejčastěji používají čerstvé řezané květiny. Objednavatel pohřbu se může již dopředu domluvit s pohřební službou a objednat spolu se samotným pohřbem také květiny podle svého přání. Je důležité, aby smuteční květiny byly dodány do obřadní síně s dostatečným předstihem, aby květinář nebo obřadník stihl vše naaranžovat. Domluvte se proto s pohřební službou na detailech včas.

Prohlédněte si v galerii kompletní nabídku smutečních vazeb.

Etiketa smutečních květin

Jaké smuteční květiny vybrat

Pokud máte nějaké konkrétní přání, můžete se s květináři domluvit na ceně, použitých květinách nebo provedení. Neexistuje pravidlo, které květiny se na pohřeb hodí více či méně.

Počet květin na pohřeb

V případě menších květinových vazeb do ruky platí pravidlo, že byste měli přinášet sudý počet květin. Existuje několik teorií, proč se dává sudý počet květin na pohřeb – nejčastěji se tvrdí, že to vychází z křesťanské tradice, kdy jedna květina je pro zemřelého, druhá pro Boha. Výjimkou jsou pohřby mladých lidí, kterým je možné darovat jednu bílou růži.

Nápisy na stuze a návrhy textů

V případě, že objednáváte smuteční věnec nebo volíte pohřební vazbu se stuhou, budete mít možnost zvolit si kratší text, který bude na vaše přání na stuze vytištěný. Začněte ale tím, že si vyberete barvu stuhy a písma – můžou být tmavé barvy, jako je černá, modrá, zelená nebo vínová, doplněné o bílé, zlaté nebo stříbrné písmo. Opačnou kombinaci pak zajistí bílý podklad s tmavým písmem. Stuha se uvazuje tak, aby vznikly dva dlouhé cípy – na levý cíp se píše vzkaz zemřelému nebo darování. Můžete zvolit jakýkoli kratší text, pro inspiraci to může být například:

  • Nezapomeneme
  • Vzpomínáme
  • S láskou
  • Na rozloučenou
  • Milované mamince
  • Dědečkovi

Na pravý cíp se „podepíše“ dárce, i tento nápis může mít různé podoby, jako je například:

  • Syn Petr s rodinou
  • Novákovi
  • Kolegové z práce

Pokud hledáte pomoc nebo informace týkající se pohřbů, můžete kontaktovat pohřební ústav PEGAS na naší nonstop lince +420 800 176 423.

- Mohlo by Vás zajímat -
Odešel navždy. Jak dlouho mám držet smutek?

Odešel navždy. Jak dlouho mám držet smutek?

Někdo blízký vám odešel a pro vás jako by se zastavil čas. F...
Více
Velikonoční výzdoba hrobu: vhodné dekorace a květiny

Velikonoční výzdoba hrobu: vhodné dekorace a květiny

Spousta z rodin považuje za neodmyslitelnou součást Velikono...
Více
Děti na pohřbu: vzít je nebo je nechat doma?

Děti na pohřbu: vzít je nebo je nechat doma?

Pokud máte doma malé děti a zemřel někdo z vašich blízkých, ...
Více
v

Partnerské organizace

Jsme hrdým členem profesních spolků a významným partnerem těchto organizací.