Smuteční květiny, jejich druhy a etiketa

  
Smuteční květiny, jejich druhy a etiketa

Smuteční květiny jsou neodmyslitelnou součástí smutečních obřadů. Slouží jako symbolické rozloučení se zesnulou osobu, pomáhají vyjádřit pocity pozůstalých a jejich přítomnost zároveň vytváří slavnostní atmosféru ve smuteční síni. V tomto textu bychom vám rádi poradili, jak květiny na pohřeb vybrat, ať už jste organizátorem pohřbu nebo jeho hostem.

Jaké jsou druhy smutečních květin

Pohřeb se smutečním obřadem totiž doprovází květiny, které zdobí obřadní síň a rakev zesnulého. Nejčastěji se objednávají tyto druhy smutečních kytic:

 • Květinové aranžmá do stojanů
 • Pohřební věnce
 • Květinové aranžmá na položení
 • Květinové aranžmá na rakev
 • Volně vázané kytice

Tyto květinové vazby se liší tím, jak jsou uvázané – umožňují umístění květin tam, kam patří. Smuteční vazby a pohřební věnce se většinou rozmisťují do připravených stojanů kolem rakve a zdobí tak smuteční síň. Do těchto vazeb se nejčastěji používají čerstvé řezané květiny. Objednavatel pohřbu se může již dopředu domluvit s pohřební službou a objednat spolu se samotným pohřbem také květiny podle svého přání. Je důležité, aby smuteční květiny byly dodány do obřadní síně s dostatečným předstihem, aby květinář nebo obřadník stihl vše naaranžovat. Domluvte se proto s pohřební službou na detailech včas.

Prohlédněte si v galerii kompletní nabídku smutečních vazeb.

Etiketa smutečních květin

Jaké smuteční květiny vybrat

Pokud máte nějaké konkrétní přání, můžete se s květináři domluvit na ceně, použitých květinách nebo provedení. Neexistuje pravidlo, které květiny se na pohřeb hodí více či méně.

Počet květin na pohřeb

V případě menších květinových vazeb do ruky platí pravidlo, že byste měli přinášet sudý počet květin. Existuje několik teorií, proč se dává sudý počet květin na pohřeb – nejčastěji se tvrdí, že to vychází z křesťanské tradice, kdy jedna květina je pro zemřelého, druhá pro Boha. Výjimkou jsou pohřby mladých lidí, kterým je možné darovat jednu bílou růži.

Nápisy na stuze a návrhy textů

V případě, že objednáváte smuteční věnec nebo volíte pohřební vazbu se stuhou, budete mít možnost zvolit si kratší text, který bude na vaše přání na stuze vytištěný. Začněte ale tím, že si vyberete barvu stuhy a písma – můžou být tmavé barvy, jako je černá, modrá, zelená nebo vínová, doplněné o bílé, zlaté nebo stříbrné písmo. Opačnou kombinaci pak zajistí bílý podklad s tmavým písmem. Stuha se uvazuje tak, aby vznikly dva dlouhé cípy – na levý cíp se píše vzkaz zemřelému nebo darování. Můžete zvolit jakýkoli kratší text, pro inspiraci to může být například:

 • Nezapomeneme
 • Vzpomínáme
 • S láskou
 • Na rozloučenou
 • Milované mamince
 • Dědečkovi

Na pravý cíp se „podepíše“ dárce, i tento nápis může mít různé podoby, jako je například:

 • Syn Petr s rodinou
 • Novákovi
 • Kolegové z práce

Pokud hledáte pomoc nebo informace týkající se pohřbů, můžete kontaktovat pohřební ústav PEGAS na naší nonstop lince +420 800 176 423.

- Mohlo by Vás zajímat -
Úmrtí v zahraničí – co mám dělat?

Úmrtí v zahraničí – co mám dělat?

Kolem repatriace zesnulých je spousta otazníků. Co je repatr...
Více
Jak vybrat pohřební službu?

Jak vybrat pohřební službu?

Smrt blízké osoby provázejí silné emoce. Je to pochopitelné,...
Více
Šperky na popel a pamětní diamanty

Šperky na popel a pamětní diamanty

Moderní doba neumožňuje mnohým pozůstalým navštěvovat hrob č...
Více

Partnerské organizace

Jsme hrdým členem profesních spolků a významným partnerem těchto organizací.