Smuteční oznámení a parte vzory a jak ho vytvořit?

  
Smuteční oznámení a parte vzory a jak ho vytvořit?

Parte neboli smuteční oznámení je způsob, jak oznámit okolí zprávu o smrti blízké osoby. Smuteční parte většinou nechává připravit ten, kdo organizuje pohřeb, poté ho osobně předává nebo posílá poštou rodině, přátelům a známým zesnulého. V případě, že si objednáváte pohřeb u naší pohřební služby, s podobou parte vám pomůžeme a přímo v momentě objednání pohřbu v kterékoli naší kanceláři vám parte vytvoříme na počkání v tištěné i elektronické formě.

Pokud vás ale zajímá více detailů a chcete se seznámit s podobou parte a jednotlivými zvyklostmi dopředu, přečtěte si náš text. Zjistíte v něm, co je běžně součástí parte a jak vybrat vhodné prvky. Přesná podoba parte ale není ničím dána a můžete ji zvolit podle vlastních preferencí.

Co je součástí parte

Parte většinou bývá formátu A4 na výšku a bývá vytištěné černobíle. V jeho nejběžnější formě parte najdete na tomto dokumentu citát, které bývá napsán v pravém horním rohu, fotografii zesnulého, symbol nebo obrázek v levém horního rohu a středovou textovou část s dominujícím jménem zesnulého. Parte může být lemováno nějakým ozdobným lemováním nebo decentními čárami.

Smuteční verše, básně a citáty na parte

Verše nebo citáty na parte vybírejte vždy s ohledem na osobnost zesnulého. U věřících se často volí nějaký citát z Bible. Oblíbené jsou například tyto věty:

 • Všechno má určenou chvíli a veškeré dění pod nebem svůj čas. Je čas rození i čas umírání… (Kazatel 3,1-11)
 • Já jsem vzkříšení i život, kdo věří ve mne, byť také umřel, živ bude a každý kdo žije a věří ve mne, neumře navěky.(Jan 11; 25)
 • Byť se mi dostalo jíti přes údolí stínů smrti, nebudu se báti zlého, neboť Ty se mnou jsi. (Žalm 23,4)

Také je možné vybrat krátký verš či báseň oblíbených českých básníků:

 • Odešla… Jediná na světě, jež nikdy nezradí, na ni nám zůstane nejhezčí vzpomínka, to byla nejdražší, to byla maminka.(Jaroslav Seifert)
 • Není smrti, zůstává stále živý, kdo spravedlivý byl a dobrotivý. (František Halas)
 • Až umřu, nic na tomto světě se nestane a nezmění, jen srdcí několik se zachvěje v rose jak k ráno květiny. (Jiří Wolker)

Někdy se také volí citáty slavných osobností:

 • A přišla dlouhá noc a po ní žádné ráno… (Olga Scheinpflugová)
 • Kdo v srdcích žije – neumírá… (František Hrubín)
 • Život měříme skutky a ne časem.(Seneca)

Možností je však téměř nekonečné množství. Doporučujeme se svěřit pracovníkovi pohřební služby, který s vámi parte vytváří, jaké máte představy a on vám doporučí z katalogu vhodné verše či básničku.

Obrázky a symboly na parte

Nejčastěji se na smuteční oznámení používají malé jednoduché obrázky nebo náboženské symboly, které se hodí ke smutečním tématům. Nejčastějšími symboly bývá kříž, růže, pták, pírko nebo větvička. Obrázky bývají většinou černobílé, aby bylo možné parte vytisknout v černobílých tónech, je ale možné také zvolit jednoduché barevné obrázky. Místo symbolu se někdy do levého horního rohu parte umisťuje fotografie zesnulého. Vzhledem k velikosti je ideální pasová fotografie z poslední doby, aby byl vzhled co nejaktuálnější.

Existují také modernější vzhledy smutečních oznámení, na kterých jsou větší fotografie nebo obrázky na pozadí. Inspirovat se můžete v naší fotogalerii. S výběrem vhodného obrázku vám ochotně poradí naši pracovníci v momentě vytváření parte.

Smuteční text na parte

Text umístěný ve střední části parte bývá složen z několika částí a jeho účelem je sdělit kdo, kdy a jak zemřel, kdo oznamuje jeho úmrtí a kdy je možné se s danou osobou naposledy rozloučit. Níže rozpisujeme, z jakých částí se parte většinou skládá a jak se věty komponují.

 • V první části se oznamuje, kdo, kdy a z jakého důvodu zemřel (tedy jméno zesnulého, příčina a datum úmrtí)

Příklad: S bolestí v srdcích oznamujeme všem příbuzným, přátelům a známým, že od nás navždy odešel náš drahý tatínek, dědeček a bratr Karel Novák. Zemřel po krátké nemoci v pátek 1. ledna ve věku nedožitých 90 let.

 • Na to navazují informace o posledním rozloučením (kdy a kde se koná, zda bude probíhat jen v rodinném kruhu, nebo se mohou zúčastnit i přátelé a známí)

Příklad: Poslední rozloučení proběhne v úzkém kruhu rodinném v pondělí 10. ledna od 15:00 ve smuteční síni na Strašnickém hřbitově.

 • Nakonec bývají zmínění nejbližší pozůstalí (většinou jen ve formě vztah k zemřelému a křestní jméno)

Příklad: S láskou vzpomíná manželka Karla, syn Karel s rodinou, sestra Karla s rodinou

 • Někdy se na konec parte dopisuje adresa, kam je možné posílat kondolence.

Vzory smutečních parte

Veškeré informace Vám rádi podáme na nonstop lince našeho pohřebního ústavu +420 800 176 423.

- Mohlo by Vás zajímat -
Úmrtí v zahraničí – co mám dělat?

Úmrtí v zahraničí – co mám dělat?

Kolem repatriace zesnulých je spousta otazníků. Co je repatr...
Více
Jak vybrat pohřební službu?

Jak vybrat pohřební službu?

Smrt blízké osoby provázejí silné emoce. Je to pochopitelné,...
Více
Šperky na popel a pamětní diamanty

Šperky na popel a pamětní diamanty

Moderní doba neumožňuje mnohým pozůstalým navštěvovat hrob č...
Více
v

Partnerské organizace

Jsme hrdým členem profesních spolků a významným partnerem těchto organizací.