Jaké je vhodné oblečení na pohřeb pro ženy, muže i děti

  
Jaké je vhodné oblečení na pohřeb pro ženy, muže i děti

Pokud se chystáte na poslední rozloučení s vaším příbuzným nebo přítelem, pak si možná kladete otázku: Co si mám obléct na pohřeb? Jaká je ta správná etiketa? Vhodným oblečením během pohřbu projevujete úctu zemřelému i pozůstalým. Je proto dobré respektovat alespoň základní pravidla oblékání. V tomto článku vám poradíme, jak zvolit oblečení na pohřeb.

Podívejte se rovnou na informace o oblečení na pohřeb PRO ŽENYPRO MUŽEPRO DĚTI.

Oblečení na pohřeb pro ženy

U dámského oblečení na pohřeb platí především jedno zásadní pravidlo: mělo by být decentní. Vhodné jsou samozřejmě tmavé barvy, nejlepší je černá, která může být doplněná bílou nebo béžovou barvou. Oblečení by mělo zakrývat kolena a ramena a nemělo by být vyzývavé. Vyhněte se tedy velkým výstřihům, výrazným ozdobám nebo minišatům. Nejvhodnější je delší sukně se sakem, které můžete doplnit bílou halenkou, případně černé šaty. Pokud je venku zima nebo neholdujete sukním a šatům, můžete zvolit také kalhoty s košilí. Pokud je venku chladněji, na oblečení si dejte elegantní černé sako nebo tmavý kabát.

Pokud jdete v sukni nebo v šatech, je vhodné mít silonky. Jako obuv zvolte tmavé společenské boty bez vysokého podpatku – podle počasí to mohou být kozačky, polobotky, lodičky nebo baleríny. Stejně jako u šatů platí „méně znamená více“, vyhýbejte se tedy ozdobám a výstřednostem. Šperky a jiné doplňky volte spíš nenápadné. Co se týče dalších doplňků, záleží na druhu pohřbu. Na některých pohřbech s obřadem bude v pořádku mít například tmavý klobouk, černé brýle nebo jiné doplňky.

Oblečení na pohřeb pro muže

Pravidla etikety platí samozřejmě také pro pány. Ti mají při oblékání méně možností, o to jednodušší je samotný výběr. Jaké pánské oblečení je tedy vhodné na pohřeb? Vždy je důležité, aby bylo vkusné, decentní a elegantní. Pokud patříte mezi nejbližší příbuzné zesnulého, je nezbytné obléct si oblek s košilí a kravatou. Oblek by měl mít ideálně černou barvu bez výraznějšího vzorku, košile by měla být bílá nebo tmavá. Rozhodně se vyhněte výrazným barevným košilím. Kravata by měla být černá. V případě, že zesnulým je vzdálený příbuzný nebo někdo ne tak blízký vašemu srdci, je možné z dress codu lehce upustit. I tak ale doporučujeme zvolit kombinace tmavých kalhot a bílé nebo tmavé elegantní košile bez vzorů. Vyhněte se sportovnímu oblečení, džínům, obnošenému oblečení, nápisům i vzorům.

Jako obuv na pohřeb zvolte tmavé elegantní boty, tedy ideální jsou uzavřené polobotky. Určitě si nedávejte sportovní obuv, a to ani botasky, ani trekové boty, které třeba nosíte v zimě. Stejně tak nejsou vhodné sandály, a to ani v letních vedrech.

RADA: Pokud si nejste jistí, jak se na pohřeb obléct, můžete konzultovat své pochybnosti s pozůstalými. Každý pohřeb může být jiný a s jinými pravidly, které mohou ovlivnit i styl oblékání smutečních hostů.

Oblečení na pohřeb pro děti

Pokud plánujete na pohřeb vzít také své potomky, pak budete pravděpodobně tápat v otázce, zda se pravidla oblékání na pohřeb vztahují také na ně. Obecně se dá říct, že u dětí platí méně pravidel než u dospělých, je ale třeba vzít v potaz věk dítěte. Miminka nebo velmi malé děti můžete jednoduše obléci do nenápadného dětského oblečení, které určitě nemusí být v černé barvě. U těch nejmenších to nikdo neočekává. Ideální je jednobarevné nenápadné oblečení bez výrazných obrázků, ozdůbek a nápisů.

U starších dětí je vhodné zvolit smuteční oblečení podle pravidel, která platí pro dospělé. Nemusí ale nutně být v černé, můžete zvolit také šedou nebo tmavě modrou. U doplňků se nebojte béžové nebo bílé. Cílem je, aby oblečení bylo elegantní, nenápadné a u dětí také ne přehnaně depresivní. Pro holky jsou ideální jednoduché šaty s punčochami nebo silonkami, sukně s košilí nebo jednoduchou halenkou. Pro kluky vyberte tmavé kalhoty a košile. Pokud mají oblek, pak samozřejmě nic nezkazí tím, že si jej vezmou, automaticky se to u nich ale neočekává.

Jako boty zvolte u holek jednoduché střevíce, baleríny nebo velmi nenápadné tenisky. U kluků jsou ideální nenápadné tenisky či polobotky.

Veškeré informace Vám rádi podáme na nonstop lince našeho pohřebního ústavu +420 800 176 423.

- Mohlo by Vás zajímat -
Odešel navždy. Jak dlouho mám držet smutek?

Odešel navždy. Jak dlouho mám držet smutek?

Někdo blízký vám odešel a pro vás jako by se zastavil čas. F...
Více
Velikonoční výzdoba hrobu: vhodné dekorace a květiny

Velikonoční výzdoba hrobu: vhodné dekorace a květiny

Spousta z rodin považuje za neodmyslitelnou součást Velikono...
Více
Děti na pohřbu: vzít je nebo je nechat doma?

Děti na pohřbu: vzít je nebo je nechat doma?

Pokud máte doma malé děti a zemřel někdo z vašich blízkých, ...
Více

Partnerské organizace

Jsme hrdým členem profesních spolků a významným partnerem těchto organizací.